Bizi Takip Edin
Facebook
Twitter


Yazı Boyutu

SİGORTA SEKTÖRÜNDE ALTERNATİF DAĞITIM KANALLARINA İHTİYAÇ YOKTUR

e-Posta PDF

Bu yazıyı paylaşın

Sigorta Acenteliği bir meslektir.Ülkemizin her köşesinde bu mesleği sürdürmekte olan yaklaşık 16.500 adet Sigorta Acentesi nihaitüketiciye profesyonel olarak hizmet vermeye devam etmektedir...

Mesleğimiz; hizmet kalitesi, güven, sadakat, tecrübe ve teknik bilgi birikimi ister. Bu da ancak mesleğine gönül vermiş, yaygın Acenteler kanalı ile mümkün olabilir. Acenteler yıllardır bu görevlerini hakkıyla yerine getirmekte,sabırla mesleğine saygınlık kazandırmaya ve sigorta bilincini artırmaya çalışmaktadır.

Yasa ile , Sigorta Acenteliği sadece tek bir faaliyet alanı ile sınırlandırılmıştır. Sigorta Acenteleri bu faaliyetlerini sürdürebilmek için 5684 sayılı sigortacılık yasasında belirtilen fiziki şartlara uyum göstermek, SEGEM tarafından düzenlenen sınava girerek belge almak ve uzman teknik personel bulundurmak zorundadırlar.

Ancak bütün acentelerin uyguladığı bu zorunlulukların hiçbirine uymak zorunda olmayan; Bankalar, Araç satış,servis plazaları, Kooperatifler, Dernekler, Birlikler ve sayamadığımız bir çok kurum ve kuruluş, üstelik hiçbir denetlemeye tabi olmaksızın, fiziki şartlarına bakılmaksızınveya bilgi ve deneyim sahibi olmaksızın, aynı işi icra edebilmektedir. Hatta daha ileriye giderek callcenter’lar kurarak hiçbir sigorta deneyimi olmayan yetkisiz kişilere telefonla sigorta pazarlaması yaptırmaktadırlar

Sigortacılık; Bankaların düzenledikleri içi boş poliçelerle, Plazaların hasar olsa da para kazansak mantığıyla, ya da internet yoluyla kredi kartından para çekene kadar yapılacak bir iş değildir. Sigorta poliçesi ise promosyon malzemesi yapılacak kadar basit değildir..Yanlış kesimler tarafından düzenlenen bu poliçelerde hasar anında ne muhatap ne de doğru hasar ödemesi gerçekleşememektedir. Mağdur olan tüketici ise maalesef sigortaya olan inancını kaybetmektedir. Hazine Müsteşarlığı, Şirketler ve Sigorta Acenteleri, Sigorta bilincinin artırılması için projeler üretmeye çalışırken, bu yanlış uygulamalar hepimizi aşağıya çekmektedir.

Sigorta Şirketlerinin denemekte oldukları Alternatif Dağıtım Kanalları hem ülkemizde, hem de yurt dışı örneklerinde açık olarak görüleceği gibi başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Ancak yapılan her deneme hem acentelere, hem nihai tüketiciye hem de Sigorta Sektörüne son derece olumsuz olarak yansımakta ve Sigortanın en önemli ayağı olan ‘Güven’ unsurunu zedelemektedir. Sigorta Şirketleri tarafından alternatif dağıtım kanalları için harcanan maddi ve manevi emek, halihazırda mevcut Sigorta acentelerine yöneltilebilse idi , bugünSigorta Sektörü çok daha iyi ve doğru bir yapılanma içinde büyümekte olurdu.

Son zamanlarda yapılanresmi araştırma ve istatistiklere de yansıdığı gibi; Tüketici, Sigorta kavramına ve Sigorta Şirketlerine güvenmediğini açıkça ortaya koymaktadır. 2012 yılının Ocak ve Şubat aylarında, 17 ilde, sigorta sahibi olan ve olmayan 3 binin üzerinde kişi ile yapılan araştırma sonucuna göre %59’luk bir kesim Sigorta Şirketlerine güvenmemekte ve %36’lık bir kesim ise uğradıkları zararın karşılığını alamadıklarını düşünmektedir. Bunun sorumlusu ise Alternatif dağıtım kanallarını deneyerek sisteme zarar vermekte olan Sigorta Şirketleri ve yapmış olduklarıyanlış uygulamalardır.

Sigorta Müşterisinin en çok güvendiği kesim olmasına rağmen Sigorta Acentelerinin sektördeki payı her yıl daha aşağılara düşmektedir. Buda çok net göstermektedir ki tüm diğer alternatif satış kanalları aslında sektöre yeni iş katmamakta, Acentelerin sağladığı mevcutpörtföyden haksız rekabetle pay almaktadır.

Sigorta Acenteleri , saygın, mesleğinde uzman, kaliteli, çağın dinamiklerine ayak uyduran ve Sigortacılığın kurallarını belirleme yeteneğine sahip bir meslek grubudur. Defalarca her platformda ifade edildiği gibi ‘Biz mesleğimizi başka işe sahip kurum ve kuruluşların yapmasına itiraz ediyoruz’. ‘Bu bizim mesleğimiz’ diyoruz ve ‘Mesleğimize’ sahip çıkıyoruz.

Sigorta Acenteleri Yönetmeliği henüz yayınlanmamıştır. Biz bu yönetmelik ile bu haksızlıkların ortadan kaldırılmasını ümit ediyor ve bekliyoruz. Bu gerçekleşmez ise yasal sürecin başlatılması gerektiğini düşünmekteyiz.

Başka bir beklentimizde Sigorta Şirketlerinin almaları gereken duruştur.Yatırımını diğer dağıtım kanalları yerine, sigorta acentelerine yapacak olan şirket, gelecekte en büyük sigorta şirketi olacaktır. Unutulmamalıdır ki geçmişte de, her türlü zorlamaya karşı bugünde sektörü elinde tutan kesim Sigorta Acenteleridir ve bu acenteleri elinde tutan ve kollayan Sigorta Şirketi, Sigorta Sektörünün hakimi olacaktır.

Bu düşünceler, 16.500 acentenin ve ona bağlı olarak çalışmakta olan personel ve aileleri ile birlikte yaklaşık 200 bin bireyin her birinin ortak düşüncesi, ortak fikri ve ortak idealidir. ‘Biz Biriz’ ve resmi olarak da ‘Birlik’ olmak nihai hedefimizdir.

                                                

           Binnur Aktaş

                                      

               

TÜSİAR

TÜM SİGORTACILIK SEKTÖRÜ ARAŞTIRMA GELİŞTİRME VE EĞİTİM DERNEĞİ

                                                         Genel Başkanı

Yorum eklemeye yetkiniz yok....

Özgür Sigortacılar Twitter

Bülten Aboneliği

E-posta listemize kayıt olun, Yenilikler ve yeni haberler e-postanıza gelsin...